Home

  Виїзд на Шелюгівський і Тащенацький поди Молочного лиману 9 липня 2017 р.

  Під час спостережень температура повітря становила 30–32 0С, температура води на мілководдях (глибина 0,1–0,3 м) 29–40 0С, за слабкого північно-східного вітру (1–2 м/с). З’єднувальний канал Молочний лиман – Азовське море не функціонує.

  Вода відійшла від корінного берега на 150 (околиці с. Богатир) – 400 м (Тащенацький под). Солоність води в околицях с. Богатир становила 73,4 ‰.

  На разі у водоймі зустрічаються макроводорості роду Кладофора і два види масових ультрагалинних безхребетних: личинки комарів-дзвінців Chironomus salinarius і зяброногий рак Artemia salina. Риби за візуальними оцінками відсутні.

  Вздовж кромки води наявний неприємний запах спричинений гниттям значної біомаси, сформованої загиблими комарами дзвінцями (смуга шириною близько 30 см і товщиною 1 см), відмерлими водоростями (смуга шириною 10 – 20 м) та загиблими двостулковими молюсками, переважно Cerastoderma glaucum, Parvicardium exiguum, Мya arenaria, що масовою зустрічаються як на узбережжі, так і у воді.


  З герпетофауни на узбережжі лиману була відмічена 1 особина ящірки прудкою. Бідність герпетокомплексу пов’язана з високими температурами повітря, плазуни уникаючи перегріву, ведуть у цей період прихований спосіб життя, тому трапляються дуже рідко.

  Обліки птахів були проведені на трьох наукових полігонах Приазовського НПП: «Правий берег Молочного лиману в р-ні Богатирського лісництва» (Степанівське ПОНДВ), «Шелюгівський под» (Федотівське ПОНДВ) s «Тащенацький под» (Степанівське ПОНДВ). Всього спостерігалось 22 види гідрофільних птахів та 15 видів лісових птахів і птахів відкритого простору. Серед водно-болотних птахів переважали за чисельністю мартини: звичайний (близько 10,7 тисяч), жовтоногий, малий, тонкодзьобий та кулики: брижач (близько 900 особин), коловодник лісовий, коловодник болотяний. Також відмічені червонокнижні види куликів: кулик-довгоніг (52 особини), чоботар, кулик-сорока, дерихвіст лучний. Через дуже посушливе літо поточного року та низький рівень води в лимані великі колонії сивкоподібних птахів на косах лиману не були сформовані, але ознаки гніздової поведінки спостерігалися у окремих пар чоботаря і кулика-довгонога, що гніздилися уздовж узбережжя та в пониззі р. Тащенак. На науковому полігоні «Шелюгівський под» успішним було гніздування галагаза, у якого спостерігалось 2 групи по 9 і 15 пухових пташенят.

  На сьогодні можна зробити висновок про повну трансформацію екосистеми Молочного лиману внаслідок падіння рівня води і зростання солоності.