Home

  Наша перша експедиція до Жовтокам’янського кар’єру

   

  В рамках участі у міжнародному науково-освітньому конкурсі the Quarry Life Award («Життя кар’єрів»), який уже вчетверте проводить компанія «ХайдельбергЦемент» 16-17 квітня відбувся перший виїзд нашої експедиційної групи (у складі О.Дядічевої, Г.Микитинець та О.Антоновського) до Жовтокам’янського кар’єру. Оскільки шлях від Мелітополя до кар’єру, розташованого поблизу с.Жовте в Апостолівському районі Дніпропетровської обл., був не близьким, вирішили заночувати прямо у відпрацьованій частині кар’єру, щоб мати більше часу на спостереження і обліки птахів. Керівництво кар’єру люб’язно дало нам на це дозвіл і допомогло в ознайомленні з місцевістю.


  Під час першого експедиційного виїзду було закладено облікові маршрути в різних біотопічних зонах кар’єру, а саме: (1) у відпрацьованій більше 20 років тому найстарішій частині, яка нині заросла лісом і чагарниками; (2) на відпрацьованих ділянках, зарослих рудеральною трав’янистою рослинністю з поодинокими кущами; (3) на схилах і відвалах з мозаїчною трав’янистою рослинністю та (4) на свіжих відвалах зовсім без вищих рослин – де розробки закінчились недавно або ще провадяться, а також (5) на рекультивованих землях, що нині являють собою поля озимини з молодою лісосмугою по периметру. На цих маршрутах були проведені перші обліки птахів. За допомогою GPS фіксували довжину, розташування маршрутів на мапі та точки спостереження птахів.


  Усього під час цього виїзду було обліковано 32 види птахів, що належать до 10 рядів. У цей період орнітофауна включає як весняних мігрантів, так і представників гніздового населення кар’єру. Остаточно встановити гніздовий статус частини видів дозволить наша наступна експедиція. У квітні ще не всі види птахів, що мешкають в кар’єрі, повернулися з місць зимівлі. Наприклад, на місцях гніздування ще не було бджолоїдок звичайних і сиворакш, але знайдені нами тогорічні нори з великою кількістю залишків комах і посліду в них без сумніву доводять, що ці птахи успішно гніздилися в кар’єрі минулого року і вигодовували пташенят. Наступний облік дозволить встановити, яка частина попередньо облікованих нами нір виявиться жилою в поточному році. Найбільш численними видами під час цього квітневого обліку були просянка, кам’янка звичайна, зеленяк, плиска біла, горобець польовий, і, виходячи з кількості нір, бджолоїдка звичайна, а на рекультивованих під агроландшафти землях – ще й жайворонок польовий. Найбільше видове різноманіття птахів виявлено на найдавніше відпрацьованих схилах кар’єру, порослих лісом і чагарниками. Більш докладно про окремих представників орнітофауни кар’єру ми розповімо надалі в окремих повідомленнях.


  Ст. науковий співробітник Приазовського НПП О.Дядічева

   

  Обновлено (15.05.2018 14:37)