Home

  Значення Молочного лиману для мігруючих птахів (за даними 2014-2017 років)

  Молочний лиман – один з трьох найбільших лиманів Північно-Західного Приазов’я, водно-болотне угіддя міжнародного значення, внесене до Рамсарського переліку. Традиційно для оцінки значення рамсарських угідь використовують дані з чисельності водно-болотних птахів, а також наявності і чисельності рідкісних видів.

  В останні роки Молочний лиман залишається важливим місцем міграційних зупинок і літнього перебування для галагаза, чисельність якого в сприятливі періоди може досягати близько 30 тис. особин. При високому рівні води в лимані в його верхів’ях і пониззях зупиняється значна кількість (до 15 тис.) північних видів мігруючих качок, переважно таких як свищ, чернь морська і чубата, чирянка мала, шилохвіст. З рідкісних видів гусеподібних щороку зустрічаються огар, гоголь, нерозень. При сприятливих умовах, в жовтні сумарна чисельність гусеподібних птахів може досягати до 48 тис. особин.

  Як під час міграцій, так і влітку угіддя Молочного лиману важливі для годівлі і відпочинку сірого журавля – виду, занесеного до Червоної книги України. Чисельність його в таких зграях буває від кількох десятків до 300-400 особин.

  Під час міграцій на Молочному лимані спостерігається значне видове різноманіття і висока чисельність сивкоподібних птахів – куликів і мартинів. Серед мартинів переважають за чисельністю мартин звичайний і мартин тонкодзьобий, яких буває понад 25 тис. особин одночасно, а в піздньо-осінній і зимовий період також мартин сивий. Зустрічаються і такі рідкісні види, як мартин каспійський, крячок каспійський, крячок малий. В усі періоди угіддя Молочного лиману важливі для мігруючих куликів. Переважають за чисельністю брижач і побережник чорногрудий (від 1-3 до 15 тис.), а з рідкісних видів – чоботар (в оптимальні періоди понад 2 тис. особин). Регулярно зустрічаються також такі рідкісні види куликів, як кулик-сорока, кулик-довгоніг, пісочники морський і великий, кульон великий, дерихвіст звичайний, нерегулярно – кульон середній, коловодник ставковий, лежень.

  З інших груп водно-болотних птахів на Молочному лимані зустрічалися в останні роки під час літніх кочівель або міграцій такі рідкісні види, як пелікан рожевий, косар, коровайка, лелека чорний, з числа супутніх суходільних видів – сиворакша, сорокопуд сірий, жайворонок сірий, сова болотяна. В цих угіддях також спостерігається під час міграцій, кочівель і зимівель значна кількість рідкісних видів хижих птахів, в останні роки – таких як оран-білохвіст, скопа, луні польовий, лучний та степовий, канюк степовий, шуліка чорний, змієїд, сапсан, балабан.

  За даними серпневих обліків 2014 року, на Молочному лимані при високому рівні води в цей період може одночасно зупинятися близько 85 тисяч водно-болотних птахів.

   

  Ст.н.с. Дядічева О.