Home

  Мотиль – цінний біологічний об’єкт Молочного лиману

  В акваторіях найбільшого в Запорізькій області об’єкта природно-заповідного фонду Приазовського національного природного парку зустрічаються різноманітні живі організми, серед яких цінним є мотиль.

  Мотиль – це личинки родини хірономід (комарів-дзвінців), що ведуть водний спосіб життя. Живуть вони в грунті на дні різноманітних водойм.

  Зовні мотиль схожий на невеликого червяка довжиною до 1,5-3 см, червоного, рожевого або зеленуватого кольору. У водоймах зустрічається на протязі усього року, хоча живуть вони в середньому місяць- півтора місяця, а потім переходять в стадію комара.

  Для світової фауни хірономід відомо близько 5000 видів.

  Фауна хірономід Азовського і Чорного морів досліджена слабко. Так у літературних джерелах наведено описи 12 видів цієї родини.

  Найбільш поширеними видами в Азовському морі, його лиманах і солоних озерах є дзвінець мохнатовусий Chironomus plumosus (Linnaeus, 1758) (в пригирлових ділянках річок і опріснених ділянках лиманів і моря) i Chironomus salinarius (Kieffer, 1921) (в гіперсолоних озерах, лакунах і ділянках лиманів з підвищеною солоністю).

  Зустрічається мотиль і в річках на території парку.

  Личинки хірономід відіграють важливу роль в екосистемах. Перш за все вони здійснюють значний вклад у формування біологічної продуктивності водойм. По-друге, вони слугують кормом для риб і водно-болотяних птахів (місцевих і мігруючих), підтримуючи таким чином функціонування і розвиток їх популяцій. Будучи споживачами відмерлої органіки, вони залучають велетенські об’єми органічної речовини у біологічний кругообіг, що надзвичайно важливо для забезпечення енергією тваринних угруповань і утилізації мертвої органічної речовини у водоймах. Також личинки хірономід є об’єктом промислу водних живих ресурсів.

  Місцями найвищої концентрації личинок хірономід (Ch. salinarius) в басейні Азовського моря є його лимани та затоки.


  В межах акваторій Приазовського національного природного парку мотиль масово зустрічається в Молочному та Утлюкському лиманах, які розташовані в заповідній та рекреаційній зонах парку, де заборонений їх промисловий вилов.

  Відділом охорони Приазовського парку проводятьтся рейди сумісно з прикордонниками, з представниками поліції та громадських об’єднань, тому що незаконний вилов мотиля здійснюється організованими групами браконьєрів.


  У квітні цього року під час 3 природоохоронних рейдів (14.04., 23.04. та 24.04) було затримано групи громадян в околицях сіл Степанівки Першої  та Гірсівки Приазовського району та Охрімівки Якимівського району загальною чисельністю 14 осіб. В результаті вилучено 1800 кг мотиля. Внаслідок протиправних дій об’єкту ПЗФ нанесено збитки на суму майже 750 тис.грн.