Home

  1 квітня - Міжнародний день птахів

  Міжнародний день птахів проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО "Людина і біосфера" і не випадково саме в квітні. 1 квітня 1906 була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів.

  День птахів - це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель.

  З 1600 року в усьому світі зникло, ймовірно, близько 100 видів птахів. Більшість з них було представлено невеликими популяціями на морських островах. Часто не здатні до польоту, як дронт, і майже не боялися людини і привезених їм дрібних хижаків, вони стали легкою здобиччю. В даний час багато видів птахів також знаходяться на межі вимирання або, в кращому випадку, відчувають його загрозу.

  Багато країн мають закони і беруть участь в міжнародних угодах по охороні перелітних птахів. Однак більш серйозна загроза для птахів виходить не від мисливців, а від цілком «мирних» видів людської діяльності. Хмарочоси, телевежі та інші висотні споруди є для перелітних птахів смертельно небезпечними перешкодами. Пернатих збивають автомобілі. Розливи нафти в море гублять безліч водних птахів. Не менш серйозну загрозу створює забруднення середовища. Природні забруднювачі - це речовини, постійно присутні в природі.

  Штучні забруднювачі - це хімічні речовини, практично відсутні в незайманої природи. Припинити наступ людини на світ пернатих навряд чи вдасться; єдина надія - уповільнити його. Одним із заходів може бути більш сувора відповідальність за руйнування природних середовищ існування та забруднення середовища. Інша міра - збільшення площі заповідних територій з метою збереження на них природних спільнот, до складу яких входять види, які відчувають загрозу зникнення.

  Неоціненну користь приносять птахи людині. Вчені підрахували, що на ділянці  площею 1 км2 птахи знищують не менше ніж 25 кг комах. До того ж вони є досить спритними і діяльними. Пара синиць може «обробити» за день близько 40 яблунь, збираючи з них шкідників. Але птахи знищують комах вибірково. Дятли зазвичай віддають перевагу короїдам, сіра мухоловка – летючим комахам, переважно мухам, іволга живиться в основному волохатою гусінню. Є також види, які не дуже вибагливі до їжі, з комахоїдних – це шпаки та воронові.

  Птахи знищують не лише шкідливих комах, а й багато шкідливих гризунів, які часто завдають значних збитків урожаю сільськогосподарських культур. Варто зазначити, що сови та більшість денних хижих птахів з’їдають величезну кількість мишей-полівок та інших гризунів.

  Птахи також сприяють поширенню дерев та кущів. Наприклад, сойка живиться не лише комахами та гризунами, восени вона збирає про запас жолуді, розносячи їх по лісу, ховаючи біля пнів, під листям та в інших місцях. Багато птахів (шпаки, дрозди, сірі куріпки, тетеруки) восени та взимку живляться переважно ягодами горобини, калини, терену, малини, бузини, насіння яких вони переносять на значні відстані.

  Крім цього, птахи створюють необхідний ланцюг у ряді живих істот, забезпечують рівновагу в боротьбі за існування у тваринному світі.

   

  Обновлено (31.03.2016 06:24)