Home

  Главная страница

  Відбулося засідання НТР ПНПП

  4 жовтня 2016 р. відбулося засідання Науково-технічної ради парку. На порядку денному було винесено два питання:

  1.Про узгодження лімітів на використання природних ресурсів на території ПНПП на 2017 р.

  2.Про розробку природоохоронних заходів та умови їх реалізації на території Приазовського НПП.

  На початку засідання секретар НТР ПНПП Барабоха Н.М. інформувала присутніх про зміни в складі НТР: з загального списку НТР (17 членів) 4 члени взагалі вибули з різних причин. На сьогоднішньому засіданні НТР з 13 дійсних членів присутні 8 членів НТР. Присутні також начальники відділів та ПОНДВ парку.

  1.Про узгодження лімітів на використання природних ресурсів на території ПНПП на 2017 р.

  Відносно першого питання засідання НТР щодо узгодження лімітів на використання природних ресурсів на слідуючихй рік начальник наукового відділу Н.М.Барабоха повідомила, що відсутні заявки на використання природних ресурсів (заготівля очерету) на 2017 р. від місцевого населення, тоді як в минулому році такі заявки були від жителів Бердянського району. Адміністрація парку в такому разі не підготовила матеріали на оформлення лімітів на використання природних ресурсів в 2017 р.

  Вирішили:

  1.Інформацію щодо відсутності необхідності оформлення матеріалів щодо лімітів на використання природних ресурсів на 2017 р. прийняти до відома.

   

  2.Про розробку природоохоронних заходів та умови їх реалізації на території Приазовського НПП.

  Виступили з інформацією про сучасний стан з’єднувального каналу та Молочного лиману заступник директора-головний природознавець парку, заступник голови НТР ПНПП В.Г.Санько, з пропозиціями щодо необхідності терміново проводити природоохоронні заходи на гирловій частині каналу члени НТР В.О.Демченко та І.О.Халіман.

  Вирішили:

  1.Рекомендувати адміністрації Приазовського НПП терміново провести природоохоронні заходи, які забезпечать відновлення постійного водосполучення Молочного лиману з Азовським морем, що надасть можливість зберегти водні живі ресурси, шляхом переміщення піщано-черепашкової сумішші в гирловій частині з’єднувального каналу лиман-море.

  2.Зобов’язати адміністрацію парку контролювати процес розчищення гирла з’єднувального каналу Молочний лиман-Азовське море у термін до 20.10.2016 р. та шукати можливості підтримки каналу в робочому стані до початку будівництва гідротехнічної споруди в гирлі з’єднувального каналу.

  3.Рекомендувати адміністрації парку в разі можливості виникнення негативної ситуації не допустити масової загибелі водних живих ресурсів шляхом проведення оперативних природоохоронних заходів (меліоративний лов та інш.) відповідно діючого законодавства України.

  Усі присутні 8 членів НТР проголосували одноголосно за рішення з першого і другого питання порядку денного засідання НТР ПНПП.

   

   

  Науковці парку з вчителями на екскурсії по об’єктам ПЗФ м.Мелітополя

  5 жовтня в Центрі еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді було проведено семінар для вчителів екології та біології місцевих шкіл на тему "Природоохоронний аспект проведення навчальної практики та екскурсій з екології", в якому прийняли участь начальник наукового відділу парку Н.Барабоха та її заступник С.Яровий.

   

  Вчителів чекала цікава екскурсія, майже за 2,5 години на автобусі вони об’їздили усі 8 природоохоронних об’єктів рідного міста. В автобусі і на об’єктах представники ЦЕНТУМ і науковці парку розповідали про історію створення, цінність і сучасний стан, біорізноманіття і екологічні проблеми природоохоронних об’єктів: Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Парк культури і відпочинку ім. М.Горького", парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Алея Слави", "Парк біля залізничної станції Мелітополь", "Лісорозсадник" і"Парк НДІ зрошувального садівництва" (Дача Фелібера), "Студентський гай", ботанічна пам’ятка природи "Черешневий дуб", ландшафтний заказник місцевого значення "Заплава р.Молочної". Екскурсія пройшла дуже жваво, дискусійно, особливий інтерес викликали недавно проголошені (в 2015 р.) природоохоронні об’єкти – "Студентський гай" та "Заплава р.Молочної", так як деякі вчителі тут побували уперше.


   

  Літопис природи Приазовського НПП відзначено Міністерством екології та природних ресурсів України

  Наприкінці вересня Департаментом з питань заповідної справи Мінприроди було надіслано в усі об’єкти ПЗФ України результати аналізу Літописів природи національних природних парків нашої країни.

  Головний спеціаліст відділу формування мережі природоохоронних територій Департаменту з питань заповідної справи Мінприроди Олеся Петрович відзначила серед Літописів усіх парків України 4 найкращих, з них першим був названий наш Приазовський національний природний парк.

   

  В цьому році в Мінприроди було передано V-й том Літопису природи ПНПП (за 2015 рік) у 2 частинах загальним обсягом 632 с. З аналітичними висновками до кожного розділу за 5-річний період спостережень і написання Літопису колективом наукового відділу. Відмічено, що Літопис підготовлено у чіткій відповідності до Програми написання Літопису природи, як затверджена Мінприроди.

   

  Міжнародний день куликів 2016 р.

  Починаючи з 2014 р., орнітологи-аматори та професіонали в усьому світі почали відзначати 6 вересня Міжнародний день куликів (World Shorebirds Day). Однією з головних подій цього екологічного свята є Всесвітній облік куликів, який зазвичай проводиться протягом кількох днів, включаючи власне 6 вересня і найближчі вихідні. У 2016 р. Всесвітній облік куликів припадає на 2-6 вересня. Головна мета цієї акції – привернути увагу широкого загалу до вивчення і збереження цієї досить вразливої групи птахів і середовищ їх мешкання, пропаганда регулярних обліків і моніторингу птахів як одного з засобів їх збереження. Ця програма сприяє збільшенню кількості любителів і обліковців птахів в усьому світі, покращує їх навички в проведенні обліків. Результати обліків збираються і висвітлюються на сайті World Shorebirds Day, допомагають простежити тенденції в зміні чисельності окремих видів у світовому масштабі.

  4 вересня 2016 р. обліки куликів та інших водно-болотних птахів були проведені у Приазовському національному природному парку за участю орнітологів наукового відділу Приазовського НПП і Азово-Чорноморської орнітологічної станції. Місце проведення пішого обліку (довжиною близько 8 км) було обране на узбережжі Молочного лиману, між урочищем Алтагир і гирлом р.Тащенак. Усього було зареєстровано 7 видів куликів загальною чисельністю 117 особин і 12 інших видів водно-болотних птахів. Серед куликів найчисленнішими були чоботар (86 особин), коловодники великий (14) і лісовий (6) та брижач (7). Серед інших видів водно-болотних птахів переважали за чисельністю мартин тонкодзьобий (229 особин) та чепура мала (56). Також спостерігали 4 рідкісних види птахів, занесених до Червоної книги України, загальною чисельністю 94 особини, це – чоботар, пісочник морський, косар та огар.

   

  Ст.н.с. Приазовського НПП О.А.Дядічева

   

  Гідробіологічні спостереження Азовського моря

   

  Ландшафтний заказник місцевого значення «Степанівська коса» є одним із найцікавіших об’єктів на території Приазовського НПП.

  Його фізико-географічне положення між Молочним лиманом та Азовським морем створює привабливі для вивчення біоценози. Територія коси є постійним об’єктом моніторингу: її флори, фауни, та мешканців вод прибережної полоси.


  31.08.2016 було здійснено моніторинговий виїзд на територію заказника з метою продовження гідробіологічного дослідження та вивчення кормової бази риб. За результатами вивчення відібраного матеріалу були виявлені типові представники веслоногих раків таких як Ectinosoma melaniceps, Cyclops strenuous, Harpacticus uniremis, та коловертки Brachionus plicatilis, Keratella cochlearis, Keratella quadrata.


  А на занурених у воду каменистих субстратах відмічалися скупчення вусоногих ракоподібних обростувачів Balanus improvisus.


   

  Отримані результати демонструють типові сезонні показники для вивченого району моніторингу і вказують на задовільний стан досліджуваних об’єктів.