Home

  Главная страница

  Міжнародний тиждень науки та миру 2017 в Приазовському НПП

  Вперше Міжнародний тиждень науки та миру (International Week of Science and Peace) проводилась у 1986 році в рамках Міжнародного року миру. Організація заходів Тижня у той час здійснювалася на неурядовому рівні.
  Враховуючи успішне святкування Тижня науки в 1986 році, її організатори вирішили продовжити традицію. Їхні зусилля не пропали даром. У грудні 1988 року Генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію, яка офіційно позначила терміни проведення Міжнародного тижня науки і світу. З тих пір ця подія святкується протягом того тижня, на яку припадає
  11 листопада — це наступна дата після Всесвітнього дня науки за мир і розвиток, який відзначається 10 листопада.
  ООН настійно закликала держави-члени сприяти міжнародному співробітництву між ученими. Інструментами для цього повинні стати всілякі лекції, семінари, дискусії, які проводяться в університетах та академіях в рамках Міжнародного тижня науки і світу.
  На думку фахівців ООН, щорічне проведення Тижня — це важливий внесок у встановлення миру. Ця подія сприяє більш широкому науковому обміну по темах, що мають значення для всіх, а також розширює обізнаність громадськості про взаємозв'язок проблем науки і світу. Очікується, що з кожним роком кількість учасників Тижня буде розширюватися.


  Обновлено (08.11.2017 10:14)

   

  Водна рослинність на узбережжі Бердянської затоки

  На початку жовтня після шторму на узбережжі Бердянської затоки біля Бердянську з’явилися скупчення водної рослинності. За повідомленням інспектора Бердянського ПОНДВ  Парку скупчення мали ширину 1-3 м, висоту до 30 см та довжину близько 1 км.

  Науковцями наукового відділу був проаналізований видовий склад. Це камка мала, вид роду ульва (ентероморфа), рдесник гребінчастий, камка морська. Камка мала і морська рдесник гребінчастий – вищі водні рослини, ульва – водорість.

  Камка мала - багаторічна судинна рослина з повзучим кореневищем. Вегетативний пагін складається з пучка вузьких листків шириною 0,5-2 мм, з 3 головними жилками і виїмчастою верхівкою. Угруповання камки малої зростають на глибинах 50-100(150) см у солонуватоводних евтрофних водоймах з середнім ступенем мінералізації води.

  Камка мала

  Камка морська, близький вид, що мешкає з камкою малою, але на більших глибинах. Відрізняється більшими розмірами, лінійними листками довжиною 0,45-2,2 м, шириною 0,5-0,9 см, на листках 5-7 жилок. Листки молодих рослин яскраво-зелені, по мірі старіння стають коричневими. Камка морська занесена до Додатку І Бернської конвенції (1997). Камки мала і морська занесені до Європейського червоного списку. Види камки мають господарське значення. Використовуються як екологічно чистий теплоізоляційний матеріал, який в минулому активно використовувався місцевим населенням.

  Ульва (ентероморфа) має талом до 80 см довжиною, світло-зелений, від вузькоціліндрічного, 1-2 мм завтовшки, до широкопластинчатого, з клиновидною підошвою і тоненьким стебельцем. Талом  перетяжками, краї рівні або хвилясті. Забарвлення темно-або світло-зелене. Зростає на різних субстратах по урізу води і глибше або вільно плаває в солоних, солонуватоводних і прісних водах.

  Ульва


  Рдесник гребінчастий вид широкої екологічної амплітуди, здатний зростати в умовах середньої мінералізації.

   

  Парк прийняв участь у акції "Европейська ніч 14"

  14th European Moth Nights

  21st-25th September 2017

  I N F O R M A T I O N

   

   

  25 вересня 2017 року ентомологи ПНПП прийняли участь у одночасній Всеєвропейській акціїї "Європейська ніч 14", що має на меті синхронне вивчення лускокриних на території Європи. Це вже 14-й подібний захід, термін проведення 21-25.09.2017 р. Зібраний матеріал під час виїзду на Степанівську косу після обробки буде внесений у відповідні форми і відправлений кураторам проекту. Далі зведені дані всіх учасників будуть опубліковані.

   

  10 вересня 2017р. – Всесвітній день журавля

  На території Приазовського НПП зустрічається 2 види журавлів – сірий та степовий. Обидва види в Україні охороняються законом і занесені до Червоної книги України.

  Сірого журавля у Приазовському НПП можна зустріти щорічно: навесні, влітку та восени. Найбільші зграї цих птахів спостерігаються тут весною у березні та восени, коли вони мігрують і зупиняються в угіддях парку на відпочинок, годівлю та ночівлю. У ці періоди скупчення по 300 – 800 птахів можна побачити як на узбережжях і мілководдях водойм (на Молочному, Утлюцькому лиманах, озерах та заливних луках в основі Бердянської коси), так і на прилеглих полях. Частина птахів, що не розмножуються певного року, літують (тобто проводять все літо) в дельтових ділянках річок (Молочної, Берди). В різні роки їх буває від 4-6 до 90-150.

  Степовий журавель у Приазовському НПП – рідкісний вид, зустрічається нерегулярно. Останній раз спостерігали 4-х птахів у 2014 році у верхівях Молочного лиману.

  Головними загрозами для журавлів під час міграцій є браконьєрство та використання, з порушенням технології, отруєного зерна на полях при боротьбі з гризунами. Саме захисту цих чудових птахів присвячений Всесвітній день журавля, що святкується щорічно, у другу неділю вересня.

  Ст.н.с. Приазовського НПП О.А.Дядічева(фото із ресурсів Інтернет)

  Обновлено (11.09.2017 05:17)

   

  Представники парку знову в "Лісовій пісні"

  27 липня співробітники наукового відділу та фахівці з екоосвіти знову відвідали дитячий заклад санаторного типу "Лісова пісня" в с.Богатир.

  Вже традиційно на кожну зміну в табір приїзджають представники парку і проводять екскурсії уздовж узбережжя Молочного лиману для відпочиваючих дітей старшого віку, демонструють мультимедійні презентації з розповіддю про діяльність і біорізноманіття Приазовського парку, організують рухомі еколого-краєзнавчі розважальні ігри з наймолодшими дітьми.


  Під час екскурсії стежками Богатирського лісництва працівники наукового відділу та діти розглядали різноманіття флори узбережжя Молочного лиману – це і дерева, серед яких більшу частину складають каркас західний, робінія псевдоакація та гледичія колюча. Серед трав’янистих рослин діти роздивлялись різні види перстача та полину, дізнались нове, про начебто знайомі якірці сланкі та очерет південний, спостерігали квітучі сокирки східні, цикорій дикий та виткі берізку польову та  ластовень гострий.

   

  У другій половині дня науковці провели польові дослідження на Молочному лимані та Тащенакському поді. Гідрологічні показники екологічного стану Молочного лиману в районі "Лісової пісні":

  температура води – 33º С, вміст кисню – 4,95, солоність – 47,9‰.

  Герпетологом відмічені 2 особини-цьогорічки гадюки степової: одна мертва виявлена на березі лиману, жива - на дорозі в лісництві.

  Ентомологом відмічені декілька фонових видів комах (метелики, жуки), така незначна їх кількість пов’язана з дуже високою температурою.

  На мілководді лиману спостерігався виліт комара-дзвінця (хірономіди), його перехід з стадії личинки (мотиль) у дорослу (імаго).

  Цього ж дня ботаніком здійснено облік рослин на постійній пробній ділянці в межах Тащенацького поду. Серед квітучих рослин відмічені франкенія шорстка, стелюшок морський. Під час фенологічної фази плодоношення виявлено миколайчики польові, хрінницю пронизанолисту.


  Науковці відмічають суттєве зниження рівня води в лимані, особливо в районі Тащенакського поду, який на той час був обводнений лише в верхній частині, де спостерігались скупчення куликів, мартинів, крячків.