Home

  Главная страница

  Водно-болотні угіддя для збалансованого розвитку міст

  1 лютого 2018 працівники Приазовського національного природного парку разом з учнями Мелітопольської  спеціалізованої школи-інтернату ІІІ ступеня «Творчість»  провели екологічний урок присвячений Всесвітньому дню водно-болотних угідь.

  Всесвітній день водно-болотних  угідь  -  подія покликана привернути увагу громадськості і урядів різних країн світу до цінності водно-болотних угідь для підтримки сталого розвитку нашої планети. Конвенція про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення в першу чергу в якості середовища проживання водоплавних птахів, була підписана 2 лютого 1971 р. в місті Рамсар (Іран), і з тих часів носить назву Рамсарської конвенції. День її підписання було оголошено Всесвітнім днем водно-болотних угідь. Головною ціллю конвенції є збереження і раціональне використання водно-болотних угідь як засіб досягнення сталого розвитку в усьому світі. На сьогодні до Рамсарської конвенції приєдналося 169 держав, а загальна кількість Рамсарських угідь перевищила 2 284, із загальною площею 220 673 362 га. У 2018 р. за пропозицією Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом:“Водно-болотні угіддя для збалансованого розвитку міст”. Тема наголошує на важливій ролі ВБУ у створенні сприятливих умов життя в міста.

   

  На  уроці школярі познайомилися з живим світом ВБУ Приазовського національного природного парку, які знаходяться поблизу міста Мелітополя та міста Бердянська. Для розвитку міст необхідно зберегти унікальні природні комплекси. Водно-болотні угіддя, які знаходяться поблизу міст, грають важливу роль в забезпеченні екологічної безпеки та сталого розвитку міста. Річки, ставки, озера, затоки та узбережжя - ці та інші водно-болотні угіддя в містах роблять їх більш привабливими і придатними для життя. Водно-болотні угіддя формують унікальні міські зелені зони, урізноманітнюють міський пейзаж, є привабливими для прогулянок і відпочинку, зволожують повітря і знижують його температуру, зменшують вплив повеней, поповнюють запаси питної води, очищають води від забруднення тощо.


   

  2 лютого - День водно–болотних угідь

   

  31 січня 2018 року співробітниками Приазовського парку було проведено екологічний захід з лекцією-презентацією, який присвячено 2 лютому - Всесвітньому дню водно-болотних угідь для студентів 2 курсу хіміко-біологічного факультету Мелітопольського державного педагогічного університету. Темою обговорення стала «Водно-болотні угіддя Приазовського НПП. Водно –болотні угіддя для збалансованого розвитку міст».

  Це свято  покликане привернути увагу громадськості і урядів різних країн світу до цінності водно-болотних угідь для підтримання стійкого розвитку нашої планети.

  Конвенція про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення в першу чергу в якості середовища проживання водоплавних птахів, була підписана 2 лютого 1971 р. в місті Рамсар (Іран), і з тих часів носить назву Рамсарської конвенції.

  Головною ціллю конвенції є збереження і раціональне використання водно-болотних угідь як засіб досягнення стійкого розвитку в усьому світі.

  Впродовж лекції студенти почули про водно –болотні угіддя Приазовського парку,  їх природне багатство,  екологічний стан та потенціал. Працівники Парку наголошували а важливість збереження об’єктів природно-заповідного фонду України.


   

   

  Обновлено (04.02.2018 13:09)

   

  Значення Молочного лиману для мігруючих птахів (за даними 2014-2017 років)

  Молочний лиман – один з трьох найбільших лиманів Північно-Західного Приазов’я, водно-болотне угіддя міжнародного значення, внесене до Рамсарського переліку. Традиційно для оцінки значення рамсарських угідь використовують дані з чисельності водно-болотних птахів, а також наявності і чисельності рідкісних видів.

  В останні роки Молочний лиман залишається важливим місцем міграційних зупинок і літнього перебування для галагаза, чисельність якого в сприятливі періоди може досягати близько 30 тис. особин. При високому рівні води в лимані в його верхів’ях і пониззях зупиняється значна кількість (до 15 тис.) північних видів мігруючих качок, переважно таких як свищ, чернь морська і чубата, чирянка мала, шилохвіст. З рідкісних видів гусеподібних щороку зустрічаються огар, гоголь, нерозень. При сприятливих умовах, в жовтні сумарна чисельність гусеподібних птахів може досягати до 48 тис. особин.

  Як під час міграцій, так і влітку угіддя Молочного лиману важливі для годівлі і відпочинку сірого журавля – виду, занесеного до Червоної книги України. Чисельність його в таких зграях буває від кількох десятків до 300-400 особин.

  Під час міграцій на Молочному лимані спостерігається значне видове різноманіття і висока чисельність сивкоподібних птахів – куликів і мартинів. Серед мартинів переважають за чисельністю мартин звичайний і мартин тонкодзьобий, яких буває понад 25 тис. особин одночасно, а в піздньо-осінній і зимовий період також мартин сивий. Зустрічаються і такі рідкісні види, як мартин каспійський, крячок каспійський, крячок малий. В усі періоди угіддя Молочного лиману важливі для мігруючих куликів. Переважають за чисельністю брижач і побережник чорногрудий (від 1-3 до 15 тис.), а з рідкісних видів – чоботар (в оптимальні періоди понад 2 тис. особин). Регулярно зустрічаються також такі рідкісні види куликів, як кулик-сорока, кулик-довгоніг, пісочники морський і великий, кульон великий, дерихвіст звичайний, нерегулярно – кульон середній, коловодник ставковий, лежень.

  З інших груп водно-болотних птахів на Молочному лимані зустрічалися в останні роки під час літніх кочівель або міграцій такі рідкісні види, як пелікан рожевий, косар, коровайка, лелека чорний, з числа супутніх суходільних видів – сиворакша, сорокопуд сірий, жайворонок сірий, сова болотяна. В цих угіддях також спостерігається під час міграцій, кочівель і зимівель значна кількість рідкісних видів хижих птахів, в останні роки – таких як оран-білохвіст, скопа, луні польовий, лучний та степовий, канюк степовий, шуліка чорний, змієїд, сапсан, балабан.

  За даними серпневих обліків 2014 року, на Молочному лимані при високому рівні води в цей період може одночасно зупинятися близько 85 тисяч водно-болотних птахів.

   

  Ст.н.с. Дядічева О.

   

  Всесвітній день вторинної переробки

  Щорічно 15 листопада в ряді країн відзначається Всесвітній день вторинної переробки, мета якого - залучення влади, державних структур і суспільства до проблеми відходів і забруднення навколишнього середовища. Але суть в тому, що кожен з нас здатний внести свій внесок в збереження і очищення нашої планети.
  Вторинною переробкою (рециклингом відходів, повторним використанням та утилізацією відходів) називають повторне використання або повернення в оборот сміття або відходів виробництва. Зазвичай вторинної обробці піддають такі матеріали як папір, скло, залізо, алюміній, тканини, пластик і т. п., а органічні відходи широко використовують в сільському господарстві.
  Завдання вторинної обробки - вирішення проблеми обмеженості ресурсів, зниження вартості готової продукції за рахунок використання більш дешевої сировини і боротьба із забрудненням навколишнього середовища.
  29 листопада – 1 грудня 2017 року Приазовський національний природний парк проводив акцію присвячену проблемі засмічення живої природи, правильної утилізаціїї та переробки сміття. Активну участь в акції прийняли студенти та школяри міста Мелітополя.
  29 листопада працівнки Приазовського національного природного парку провели для студентів ТДАТУ факультету агротехнології та екології пізнавальну лекцію з відеоматеріалами «Всесвітній день вторинної переробки». Студенти та викладачі почули про теперішній стан переробки відходів в Україні. Вони дізналися як зі сміттям борються в європейських країнах та зрозуміли необхідність правильної утилізації відходів. Працівники Приазовського національного парку привертали увагу до впливу сміття на живий світ природи на території природнозаповідного фонду України та необхідність бережливого ставлення до навколишньго середовища.


  Після лекції волонтери факультету АТЕ разом з викладачами та працівниками Парку розповсюджуавали пізнавальні листівки а вулицях міста Мелітополя які відображали цікаву інформацію про строки розкладання сміття в живій природі та необхідність вторинної переробки відходів.


  30 листопада 2017 року Приазовський національний природний парк підвів підсумки творчого конкурсу поробок з використанням бросових матеріалів «чудеса из мусорной корзины», який проводився для учнів Мелітопольської гімназії №5. Школярі небайдуже поставилися до творчого завдання . Найгарніші роботи були відзначені памьятними призами та грамотами від національного парку


  1 грудня 2017 року працівниками Парку була проведена лекція «Всесвітній день рециклінгу» для учнів 10-11 класу для Мелітопольської спеціалізованої школи-інтернат ІІІ ступеня «Творчість» в рамках акції присвяченій Всесвітньому дню вторинної переробки або рециклінгу сміття.


  Екологи вважають, що сміття треба грамотно утилізувати, а ще краще - переробляти, даючи вже використаній сировині друге життя.

   

  Дні відкритих дверей у парку

  До Всесвітнього тижня науки та миру в Приазовському національному природному парку 14-16 листопада було проведено святковий захід - Дні відкритих дверей, з програмою якого могли ознайомитись усі бажаючі на сайті парку

  Для відвідувачів та гостей офісу парку були відкриті двері усіх відділів, співробітники яких знайомили з історією створення та становлення ПНПП, напрямами і результатами діяльності, проблемами та перспективами розвитку. Для огляду були підготовлені буклети і листівки, фотоматеріали та аерознімки, карти та плакати, томи Літопису природи парку за 6 років його існування та методичні природоохоронні розробки науковців.

  Гостями парку була в основному учнівська та студенська молодь – учні гімназії № 5 та ліцею "Творчисть", студенти Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б.Хмельницького, Таврійского державного агротехнологічного університету, університету "Україна", вихованці міського ЦЕНТУМ. Для них проводились екскурсії по офісу, розповідь з мультимедійною презентацією про Приазовський парк, демонстрація приладів та колекцій співробітників наукового відділу. Особливу зацікавленість викликали колекція метеликів з розповіддю наукового співробітника С.Сучкова, колекції амфібій та риб та та живі екземпляри землянки Паласа.

  В перший день свята 14 листопада відбулося засідання круглого столу співробітників наукового відділу з керівниками гуртків центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, під час якого обговорювалися питання майбутньої співпраці, організації сумісних еколого-просвітницьких заходів та питання розташування та функціонування літнього дитячого еколого-краєзнавчого табору "Простір-18" для вихованців ЦЕНТУМ. Для керівників центру також була проведена екскурсія по офісу та представлена мультимедійна презентація.

  Адміністрація парку вдячна усім відвідувачам і в майбутньому планує залучатим до таких заходів не тільки бажаючих з місцевих закладів освіти, а й з навколишніх населених пунктів.