Home

  Главная страница

  Цікава знахідка.

  Корнерот (Rhizostoma pulmo) – це велика медуза яку дуже легко впізнати завдяки великому куполу та довгим коренеподібним виростам що нагадують щупальця. Цей вид родом із Північної Атлантики потрапив до нашого краю із Середземного моря. У водах Азово-Чорноморського басейну це менш розповсюджений вид аніж Aurelia aurita або «Морське блюдечко» і частіше з’являється уздовж узбережжя Кримського півострова. Також його можна зустріти і біля узбережжя Азовського моря, де він має сприятливі кормові умови. На території Приазовського НПП раніше цей вид не був зареєстрований, але 18.08.2016 на узбережжі Азовського моря Бердянської коси було виявлено велику особину із діаметром купола більше 35 см.


  Корнероти можуть виглядати привабливо бо переливаються відтінками блакитного і мають по краю купола синю, або фіолетову кайму, але вони є небезпечними. Ці медузи являються хижими тваринами і мають на своїх коренеподібних виростах жалючі нитки, якими отруюють здобич та роблять її нерухомою. Живляться корнероти маленькою рибою та планктонними ракоподібними.


  Якщо доторкнутися до «щупалців» корнерота, то у місці контакту можна відчути пекучий, не інтенсивний але тривалий біль. При зустрічі медузи у воді треба відплисти в сторону, або якщо немає такої можливості, можна обережно відштовхнути її не торкаючи жалючих ниток.


  Треба пам’ятати, що потрібно уникати великих скупчень корнерота у відкритих ділянках моря, не чіпати «щупальця» вже загиблих або викинутих на берег медуз,  і ні в якому випадку не допускати контакту із дітьми.

   

  У разі отримання опіків, уражену ділянку потрібно промити великою кількістю теплої води: отрута має білкову природу і при підвищенні температури вона втрачає всі свої властивості.

   

  Комплексний виїзд співробітників наукового відділу Приазовського НПП і інспекторів Бердянського ПОНДВ

  18-19 серпня 2016 р. було здійснено комплексний виїзд співробітників наукового відділу Приазовського НПП і інспекторів Бердянського ПОНДВ для обстеження 6 об’єктів природо-заповідного фонду України які розташовані в межах ПНПП: Лисяча балка (Ботанічний заказник, пам’ятка природи місцевого значення), Малий Дзендзик (комплексна пам’ятка природи місцевого значення), Великий Дзендзик (комплексна пам’ятка природи місцевого значення), Оголовок Бердянської коси (ландшафтний заказник місцевого значення), Дальні та Ближні Макорти (ботанічні пам’ятки природи місцевого значення), Заплава р. Берда (ландшафтний заказник загальнодержавного значення).


  В результаті було Проведені ботанічні описи С.Яровим,, де були зареєстровані рідкісні види рослин – Солодка гола, Ковила волосиста, Катран приморський, Морківниця прибережна, Тамарикс стрункий.

  орнітологічне – О.Дядічевою, герпетологічне – Г.Микитинець, ентомологічне – С.Сучковим де виявлені цікаві факти щодо життя наземних безхребетних, а саме була відмічена кільчаста сколопендра, бабка дозорець-імператор (ЧКУ), та спостерігалося роїння комарів дзвінців, та гідробіологічне – В.Ткаченко, відібрані проби води для гідробіологічних досліджень.

  Обліки птахів проведені на затоках та оголовку Бердянської коси, островах Малий і Великий Дзендзики, на озерах і луках заплави річки Берди, а також на Азовському узбережжі – у Лисячій балці.

  У цей період серед водно-болотних птахів домінували за чисельністю лиска (близько 5200 особин), мартини звичайний (близько 4350), жовтоногий (близько 2400) і малий (понад 1025), баклан великий (понад 1700), крячок рябодзьобий (500), крижень (близько 400), чирянка велика (понад 370), попелюх (понад 220), лебідь-шипун (близько 100), серед куликів – брижач (730 особин). Були зареєстровані такі охоронювані види куликів, занесені до Червоної книги України як чоботар, кулик-довгоніг, кулик-сорока. Серед водно-болотних птахів група куликів у період обліків характеризувалася найбільшим видовим різноманіттям (усього 16 видів) – спостерігались, крім вже названих вище, кремяшник, чайка, коловодники великий, звичайний, чорний, лісовий та болотяний, грицик великий, набережник, мородунка, пісочник малий, побережник білий. Щодо інших груп птахів, численими були певні види горобцеподібних, у яких вже почалася осіння міграція – ластівки сільська та берегова, плиски жовта і біла, сорокопуд терновий, очеретянки велика та індійська.

   

   

  Ст.н.с. Приазовського НПП О.А.Дядічева

   

  Зустріч із студентамиТаврійського державного агротехнологічного університету

  9-10.07.2016 науковцями  Приазовського НПП була проведена зустріч із студентами другого курсу спеціальності «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» Таврійського державного агротехнологічного університету. У рамках навчальної практики майбутні спеціалісти були ознайомлені із основними принципами та засобами гідробіологічного моніторингу водних обєктів.

  Перш за все, студентам розповіли про засоби відбору гідробіологічних проб бентосних та пелагічних безхребетних тварин. Був здійснений відбір зообентосних організмів з використанням штучних субстратів. На глибині 55-60 см, на відстані від берега 7 метрів на дні була закріплена установка із трьома модулями, що містили штучні субстрати (бита цегла, раковини молюсків). Даний метод дозволяє оцінити якісний склад донної біоти, просторовий розподіл зообентосу та встановити етапи формування донних ценозів. Також студенти освоїли методику відбору зоопланктонних проб сіткою Апштейна за стандартною методикою.

   

  Друга частина зустрічі проходила в лабораторному приміщенні бази «Ромашка», де студентам була проведена лекція із систематики планктонних організмів Азовського моря й Молочного лиману, та камеральний аналіз відібраних планктонних проб. Студенти ознайомились з особливостями різних груп організмів та відпрацювали елементи роботи з гідробіологічними пробами.


   

  Науковці знову у дитячому таборі "Лісова пісня"

  6.07.2016 науковці відвідали Дитячий оздоровчий табір санаторного типу «Лісова пісня» (с.Богатир) у рамках договору про співробітництво для проведення щорічної просвітницької роботи із дітьми. Вже третій рік поспіль наші співробітники проводять лекції, конкурси та екскурсії відпочиваючим табору. Виїзд було здійснено у складі ботаніка, гідробіолога, герпетолога та двох фахівців відділу екоосвіти.

  Дві групи дітей, у складі молодших та старших представників відпочиваючих, були ознайомлені із місцевою флорою та фауною. Маршрут пролягав крізь живописні околиці табору, де слухачам повідали про особливості флористичного комплексу Богатирського лісництва та його численних мешканців. Протягом усього шляху діти мали нагоду помилуватися унікальною дендрофлорою, побачити лікарські та червонокнижні рослини, спостерігати гризунів та плазунів у їх природному середовищі існування.

  Екскурсію крізь тінисті зарості очолював ботанік та герпетолог, а після спуску до берега Молочного лиману про генезис та сучасний стан водойми, про найпоширеніших гідробіонтів та господарське значення лиману розповів гідробіолог. Дітей ознайомили із основними видами молюсків, ракоподібних, риб та пояснили поняття екологічної рівноваги для природного комплексу Молочного лиману.   

   

  Еколого-освітня діяльності ПНПП за перше півріччя 2016 року

  1. Організація та проведення екологоосвітніх заходів.

   

  Підготовлено і проведено у І півріччі 67 еколого-просвітницьких заходів різної форми організації (екоуроки, еколекції, екобесіди, екологічна подорож, вікторини, екскурсії) з мультимедійними презентаціями:в закладах освіти і культури м. Мелітополя та Мелітопольського, Якимівського районів:

   

  У січні - 2 заходи:

  до Всесвітнього дня ВБУ:

  - 19.01.2016 р.- екоурок-презентація, присвячений «2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь» з презентацією «Рідкісні та зникаючі види тварин і рослин ПНПП» для учнів 8-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25; екологічна вікторина «Біологічне різноманіття водно-болотні угіддя України та ПНПП», яка присвячена «2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь» для учнів 8-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25.

   

  У лютому – 16 заходів:

  - 24.02.2016 р. – презентація «Організація екологічних досліджень на території ВБУ для учнів шкіл та еколого-освітня діяльність» на методичному семінарі «Організація проведення науково-дослідної роботи для старшокласників з еколого-натуралістичного напряму» для вчителів біології, екології та екології рідного краю загальноосвітніх шкіл м.Мелітополя на базі ЦЕНТУМ.

  до Всесвітнього дня ВБУ:

  - 02.02.2016 р. – екоурок з презентацією «ВБУ ПНПП» для учнів 8-Б класу Мелітопольського педагогічного ліцею-інтернату «Творчість»; екоурок з презентацією «Всесвітній день ВБУ та іхтіологічне різноманіття ПНПП» для учнів 9 класу Мелітопольського педагогічного ліцею-інтернату «Творчість»;

  - 04.02.2016 р. – екоурок з презентацією «ВБУ ПНПП» для учнів 8-А класу Мелітопольського педагогічного ліцею-інтернату «Творчість»;

  - 10.02.2016 р. – лекція з презентацією «Всесвітній день ВБУ та іхтіологічне різноманіття ПНПП» для студентів І, ІІ курсів спеціальності «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» Таврійського державного агротехнологічного університету;

  - 12.02.2016 р. – екоурок з презентацією «ВБУ ПНПП» для учнів 5-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25;

  - 16.02.2016 р. – екоурок з презентацією «Рідкісні та зникаючі види тварин та рослин ПНПП» для учнів 7-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25; екоурок з презентацією «Рідкісні та зникаючі види тварин та рослин ПНПП» для учнів 7-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25;

  - 18.02.2016 р. – екоурок з презентацією «ВБУ ПНПП» для учнів 8-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25;

  - 22.02.2016 р. – екоурок з презентацією «Всесвітній день ВБУ ПНПП та екологічне значення екосистеми боліт в України» для учнів 10 класу Мелітопольської гімназії №5; екоурок з презентацією «Всесвітній день ВБУ ПНПП» для учнів 11-А класу Мелітопольської гімназії №5; екоурок з презентацією «Всесвітній день ВБУ та іхтіологічне різноманіття ПНПП» для учнів 11-Б класу Мелітопольської гімназії №5;

  -23.02.2016 р. - Екологічний урок-гра з розважальними вікторинами «Знавці біології» для учнів 7-А класу Мелітопольської гімназії №5; екологічний урок з презентацією «ВБУ нашого краю» та розважальною вікториною «Знавці біології» для учнів 7-В класу Мелітопольської гімназії №5.


  до Всеукраїнської акції «Першоцвіт - 2016»:

  - 24.02.2016 р. – екологічний урок присвячений загальнодержавній операції «Першоцвіт-2016» з презентацією «Первоцвіти Запорізької області та ПНПП» для учнів 6-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25;

  - 25.02.2016 р. – екологічний урок присвячений загальнодержавній операції «Першоцвіт-2016» з презентацією «Первоцвіти Запорізької області та ПНПП» для учнів 6-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25.

   

  У березні – 7 заходів:

  до Всеукраїнської акції «Першоцвіт - 2016»:

  - 3.03.2016 р. – екологічний урок з презентацією «Першоцвіти Запорізької області та ПНПП» для учнів 6-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25; екологічний урок з презентацією «Першоцвіти Запорізької області та ПНПП» для учнів 11-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25;

  - 5.03.2016 р. - екологічний урок з презентацією «Першоцвіти Запорізької області та ПНПП» для учнів 8-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25; екологічний урок з презентацією «Першоцвіти Запорізької області та ПНПП» для учнів 7-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25;

  - 14.03.2016 р. – лекція з презентацією «Первоцвіти Запорізької області та ПНПП» для студентів І курсу спеціальності «Дошкільна освіта» Навчально-наукового інституту соціальної педагогіки та мистецької освіти Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького; лекція з презентацією «Первоцвіти Запорізької області та ПНПП» для студентів І-ІІ курсів спеціальностей «Готельно-ресторанна справа», «Правознавство» Мелітопольського інституту державного та муніципального управління «класичного приватного університету».

  до Всесвітнього дня водних ресурсів:

  - 29.03.2016 р. – виступ з презентацією «ПНПП та його водні об’єкти» для студентів І-ІІ курсів напряму підготовки «Біологія-хімія», «Хімія-біологія», «Біологія-практична психологія», « Лісове і садово-паркове господарство», «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» хіміко-біологічного факультету МДПУ ім. Б.Хмельницького.

  У квітні - 19 заходів:

  до Міжнародного дня птахів:

  - 1.04.2016 р.- екологічний урок з розважальною екологічною грою «Весняний світ навколо нас» для учнів 5-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25; екологічний урок з розважальною екологічною грою «Весняний світ навколо нас» для учнів 5-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25;

  - 4.04.2016 р. - лекція з презентацією «Птахи ПНПП»  для студентів І курсу напрямку підготовки  «Початкова світа» Навчально-наукового інституту соціальної педагогіки та мистецької освіти Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького;

  - 7.04.2016 р. - екологічний урок з презентацією «Птахи ПНПП» для учнів 6-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25; екологічний урок з презентацією «Птахи ПНПП» та розважальною екологічною грою «Весняний світ навколо нас» для учнів 6-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25.

  до Всесвітньому дню довкілля:

  - 13.04.2016 р – екологічний урок з презентацією «Всесвітній день довкілля ПНПП» та розважальною екологічною грою «Весняний світ навколо нас» для учнів 8-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25;

  - 14.04.2016 р – екологічний урок з презентацією «Всесвітній день довкілля ПНПП» та розважальною екологічною грою «Весняний світ навколо нас» для учнів 8-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25; лекція з презентацією «Всесвітній день довкілля ПНПП» для студентів ІІ-ІІІ курсів спеціальностей: «Фізична реабілітація», «Соціальна робота» Мелітопольського інституту екології та соціальних технологій ВМУРоЛ «Україна»;

  - 20.04.2016 р. – екологічна подорож «Невідоме про відоме» з презентацією «Всесвітній день довкілля ПНПП» та розважальною вікториною «Світ навколо нас» для учнів 6- го класу Мелітопольської гімназії № 9 в бібліотеці-філії № 3 ім. Маяковського м. Мелітополя;

  - 25.04.2016 р. - лекція з презентацією «Всесвітній день довкілля ПНПП» для студентів І-ІІ курсів спеціальностей «Готельно-ресторанна справа», «Правознавство» Мелітопольського інституту державного та муніципального управління «класичного приватного університету»;

  - 26.04.2016 р. – екологічний урок-бесіда з презентацією «Всесвітній день довкілля ПНПП» для учнів 11-А класу Мелітопольської гімназії №5; екологічний урок-бесіда з презентацією «Всесвітній день довкілля ПНПП» для учнів 10-Б класу Мелітопольської гімназії №5; екологічний урок-бесіда з презентацією «Всесвітній день довкілля ПНПП» для учнів 9-Б класу Мелітопольської гімназії №5.

  до Всесвітнього дня мігруючих птахів:

  - 28.04.2016 р. – екологічний урок-бесіда з презентацією «Птахи ПНПП» для учнів 6-В класу Мелітопольської гімназії №5; екологічний урок-бесіда з презентацією «Мігруючі птахи ПНПП» для учнів 6-Б класу Мелітопольської гімназії №5; екологічний урок-бесіда з презентацією «Мігруючі птахи ПНПП» та розважальною вікториною «Світ навколо нас» для учнів 6-В класу Мелітопольської гімназії №5;

  -29.04.2016 р. – екологічний урок з презентацією «Мігруючі птахи ПНПП» для учнів 5-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25.

  до Міжнародного дня біологічного різноманіття:

  - 27.04.2016 р. – екологічний урок з презентацією «Біологічне різноманіття ПНПП» для учнів 8-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25;

  - 28.04.2016 р. – екологічний урок з презентацією «Біологічне різноманіття ПНПП» для учнів 8-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25.

  У травні - 10 заходів:

  до Всесвітнього дня мігруючих птахів:

  - 26.05.2016 р. – екологічний урок-бесіда з презентацією «Мігруючі птахи ПНПП» для учнів 9-А класу Мелітопольської гімназії №5.

  до Міжнародного дня біологічного різноманіття:

  - 18.05.2016 р. – екологічний урок з презентацією «Європейський день парків» для учнів 9-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25; екологічний урок-бесіда з презентацією «Біорізноманіття ПНПП» для учнів 9-А класу Мелітопольського педагогічного ліцею-інтернату «Творчість»; екологічний урок-бесіда з презентацією «Природа ПНПП» для учнів 8-A класу Мелітопольського педагогічного ліцею-інтернату «Творчість»;

  - 19.05.2016 р. – екологічний урок з презентацією «Біологічне різноманіття ПНПП» для учнів 6-А класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25; екологічний урок з презентацією «Європейський день парків» для учнів 8-Б класу Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25;

  - 23.05.2016 р. – екологічний урок-бесіда з презентацією «Біорізноманіття» для учнів 8-Б класу Мелітопольського педагогічного ліцею-інтернату «Творчість»;

  - 26.05.2016 р. – екологічний урок з презентацією «Біологічне різноманіття ПНПП» для учнів 9-Б класу Мелітопольської гімназії №5.

  до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища:

  - 26.05.2016 р. – екологічний урок з презентацією «День боротьби з опустелюванням та засухою в ПНПП» для учнів 7-В класу Мелітопольської гімназії №5; екологічний урок з презентацією «Всесвітній день боротьби з опустелюванням та засухою в ПНПП» для учнів 7-А класу Мелітопольської гімназії №5.

  У червні – 3 заходи:

  до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища:

  - 01.06.2016 р. – лекція-презентація «Природоохоронна діяльність ПНПП» для студентів ІІІ курсу спеціальності «Географія і біологія» природничо-географічного факультету мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького (виробнича практика) (науковий відділ, відділ рекреації та екоосвіти)..

  до Дня працівників заповідної справи в Україні:

  - 21.06.2016 р – бесіди-презентації «Біорізноманіття ПНПП та проблеми його вивчення і охорони» та еколого-краєзнавчі екскурсії уздовж Молочного лиману для дітей 1-ї зміни середніх й старших груп дитячого закладу санаторного типу «Лісова пісня» (науковий відділ, відділ рекреації та екоосвіти).

  Організовані виставки фото- та інформаційних матеріалів ПНПП (4) (відділ рекреації та екоосвіти, науковий відділ):

  - лютий 2015 р.- віртуальної виставки публікацій ПНПП до дня ВБУ 2016 на сайті ПНПП.

  - березень – травень 2016р. – інформаційна виставка «Першоцвіти ПНПП», яка присвячена Всеукраїнської акції «Першоцвіти – 2016» проводиться в Відділі благоустрію та екології виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області.

  червень 2016 р. – інформаційна виставка «Всесвітній день охорони навколишнього середовища», яка присвячена Всесвітньому дню охорони навколишнього середовищу та Всесвітньому дню боротьби з опустелюванням та посухами - проводиться в Відділі благоустрою та екології виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області.

  Підготовлено та розміщено в офісі ПНПП інформаційний стенд-виставка «Приазовський НПП свядкує»., який містить інформацію щодо екологічних свят парку та результати роботи ПНПП.

   

  2. Організація та проведення екологоосвітніх таборів, гуртків, шкіл.

  Організовано роботу волонтерського руху Приазовського НПП.

  - 23 січня 2016 р. – 10 березня 2016 р.  прийнято участь в роботі «Школа волонтерів», яка проводиться в рамках Української ініціативи при підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) (м. Запоріжжя).


  - 10.04.2016 р. – прийняли участь в роботі ярморці волонтерських можливостей «Подключайся!» (м. Запоріжжя).


  Приазовський НПП проводив еколого-просвітницькі заходи в дитячому закладі оздоровчого типу «Лісова пісня» (с.Богатир, що розташовано на узбережжі Молочного лиману) на протязі 1 зніни.

  Прийнято участь у семінарі, конференціїі (2):

  - 31.03.2016 р. - участь у просвітницькому семінарі для вчителів початкових класів «Екологічні знання – основа життєвих компетентностей» на базі Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького (м. Мелітополь) (Барабоха О.).

  - 26 травня 2016 р. - Участь у ІІІ науково-практичній конференції «Екологія – філософія існування людства» (м.Мелітополь) (Барабоха О., Завадська О., Товчигречко Т.).

   

   

  Начальник відділу рекреації та екоосвіти                            Д.С. Лухманов

  Обновлено (18.07.2016 05:47)