Home

  Главная страница

  10 вересня 2017р. – Всесвітній день журавля

  На території Приазовського НПП зустрічається 2 види журавлів – сірий та степовий. Обидва види в Україні охороняються законом і занесені до Червоної книги України.

  Сірого журавля у Приазовському НПП можна зустріти щорічно: навесні, влітку та восени. Найбільші зграї цих птахів спостерігаються тут весною у березні та восени, коли вони мігрують і зупиняються в угіддях парку на відпочинок, годівлю та ночівлю. У ці періоди скупчення по 300 – 800 птахів можна побачити як на узбережжях і мілководдях водойм (на Молочному, Утлюцькому лиманах, озерах та заливних луках в основі Бердянської коси), так і на прилеглих полях. Частина птахів, що не розмножуються певного року, літують (тобто проводять все літо) в дельтових ділянках річок (Молочної, Берди). В різні роки їх буває від 4-6 до 90-150.

  Степовий журавель у Приазовському НПП – рідкісний вид, зустрічається нерегулярно. Останній раз спостерігали 4-х птахів у 2014 році у верхівях Молочного лиману.

  Головними загрозами для журавлів під час міграцій є браконьєрство та використання, з порушенням технології, отруєного зерна на полях при боротьбі з гризунами. Саме захисту цих чудових птахів присвячений Всесвітній день журавля, що святкується щорічно, у другу неділю вересня.

  Ст.н.с. Приазовського НПП О.А.Дядічева(фото із ресурсів Інтернет)

  Обновлено (11.09.2017 05:17)

   

  Представники парку знову в "Лісовій пісні"

  27 липня співробітники наукового відділу та фахівці з екоосвіти знову відвідали дитячий заклад санаторного типу "Лісова пісня" в с.Богатир.

  Вже традиційно на кожну зміну в табір приїзджають представники парку і проводять екскурсії уздовж узбережжя Молочного лиману для відпочиваючих дітей старшого віку, демонструють мультимедійні презентації з розповіддю про діяльність і біорізноманіття Приазовського парку, організують рухомі еколого-краєзнавчі розважальні ігри з наймолодшими дітьми.


  Під час екскурсії стежками Богатирського лісництва працівники наукового відділу та діти розглядали різноманіття флори узбережжя Молочного лиману – це і дерева, серед яких більшу частину складають каркас західний, робінія псевдоакація та гледичія колюча. Серед трав’янистих рослин діти роздивлялись різні види перстача та полину, дізнались нове, про начебто знайомі якірці сланкі та очерет південний, спостерігали квітучі сокирки східні, цикорій дикий та виткі берізку польову та  ластовень гострий.

   

  У другій половині дня науковці провели польові дослідження на Молочному лимані та Тащенакському поді. Гідрологічні показники екологічного стану Молочного лиману в районі "Лісової пісні":

  температура води – 33º С, вміст кисню – 4,95, солоність – 47,9‰.

  Герпетологом відмічені 2 особини-цьогорічки гадюки степової: одна мертва виявлена на березі лиману, жива - на дорозі в лісництві.

  Ентомологом відмічені декілька фонових видів комах (метелики, жуки), така незначна їх кількість пов’язана з дуже високою температурою.

  На мілководді лиману спостерігався виліт комара-дзвінця (хірономіди), його перехід з стадії личинки (мотиль) у дорослу (імаго).

  Цього ж дня ботаніком здійснено облік рослин на постійній пробній ділянці в межах Тащенацького поду. Серед квітучих рослин відмічені франкенія шорстка, стелюшок морський. Під час фенологічної фази плодоношення виявлено миколайчики польові, хрінницю пронизанолисту.


  Науковці відмічають суттєве зниження рівня води в лимані, особливо в районі Тащенакського поду, який на той час був обводнений лише в верхній частині, де спостерігались скупчення куликів, мартинів, крячків.

   

   

  Екологічна мандрівка Молочним лиманом

   

  11 липня 2017 р. співробітниками наукового відділу і відділу рекреації та екоосвіти Приазовського національного природного парку з нагоди дня працівників заповідної справи України були проведені еколого-краєзнавчі екскурсії вздовж Молочного лиману, бесіди-презентації на тему «Біорізноманіття Приазовського НПП та проблеми його вивчення і охорони» та еколого-краєзнавчі ігри для вихованців дитячого закладу санаторного типу «Лісова пісня» (начальник Демченко А.А.). Під час екскурсії вихованці закладу отримали приємні враження від огляду ландшафтів і краєвидів лиману, дізналися багато цікавого про життя тамтешньої флори і фауни. Науковці ПНПП провели для них майстер-клас з оцінки якості води з використанням спеціалізованих приладів. Діти дізналися як на практиці визначити вміст розчиненого у воді кисню, загальну мінералізацію, рН та як ці фактори впливають на життя водойми. Також були здійснені спостереження за рослинами і тваринами узбережжя Молочного лиману та Богатирського лісу.


  Обновлено (17.07.2017 07:51)

  Подробнее...

   

  День працівника природно-заповідної справи 2017

  7 липня Указом Президента України від 18 серпня 2009 № 629 визначено Днем професійного свята працівників природно-заповідної справи.

  Завдяки зусиллям фахівців, науковців та природоохоронної громадськості в Україні збережено 8245 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 4,31 млн. га, що становить 6,6 % території країни, а також морський заказник «Філофорне поле Зернова» площею 402,5 тис. га.

  У складі природно-заповідного фонду 5 біосферних заповідників, 19 природних заповідників, 49 національних природних парків, 3167 заказників, 3441 пам‘ятка природи, 81 регіональний ландшафтний парк, 812 заповідних урочищ, а також низка штучних об‘єктів: 28 ботанічних садів, 13 зоологічних парків, 57 дендропарків та 572 парки-пам‘ятки садово-паркового мистецтва.

  Протягом останнього року кількість територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення збільшилась на  61 одиницю загальною площею 235 тис. га, в тому числі створено Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник загальною площею 226 тис. га та розширено природний заповідник «Єланецький степ» на 1,3 тис. га. Велика заслуга у створенні цих об’єктів належить працівникам департаментів екології та природних ресурсів обласних державних адміністрацій, представникам громадських організацій і науковцям.

  День 7 липня для професійного свята обрано невипадково, адже асоціюється він зі святом Івана Купала, присвяченим загадковим і чудодійним силам природи.

  Символом свята щороку слугує один з видів папороті, квітка якого за легендою має чарівні властивості. Цього року символом обрано одну з найменших папоротей, занесених до Червоної книги України, Аспленій Гейфлера (Asplenium x heufleri Reichardt). Це маленька (висотою до 14 см) і тендітна рослина, що росте в тріщинах скель лише в східному регіоні України, зокрема на Донецькому кряжу в Луганській області, поблизу річок Кальміус і Кальчик, та у відділенні «Кам’яні могили» Українського степового природного заповідника у Донецькій області. Ця рідкісна рослина є втіленням лозунгу цьогорічного свята «Найменші – найбільш вразливі у Природі» та символом потреби Сходу України у захисті.

  Цього року ми приділяємо особливу увагу одним з найменших представників біоти – комахам. Адже саме вони є важливою ланкою у харчових ланцюгах та основою трофічної піраміди багатьох екосистем. Їхня участь необхідна для перетворення органічних речовин та ґрунтоутворення. Комахи-запилювачі є «крилами кохання» всього різноманіття квіткових рослин, та запилюючи сільськогосподарські культури, підтримують наш добробут. Комахи є невід’ємною складовою будь-якої екосистеми, і без них неможливе існування біосфери нашої планети. Отже, не забуваємо про власні традиції та зберігаємо рідну природу, «Збережемо природу – збережемо Україну!

   

  День працівника природно-заповідної справи 2017